Mój P. jako świadek, organizował wieczór kawalerski swojego przyjaciela, gdzie byli i co robili, nie nam wnikać. Ja natomiast znając swoje miejsce i mając łańcuch długości nie pozwalającej opuścić kuchnię (chyba, że do sklepu po niezbędne produkty), przygotowałam im jedzenie, żeby możliwie zniwelować stopień sponiewierania i ustrzec przed jedzeniem skrzydełek z KFC.
Zacznę od zdjęcia "grupowego".
A teraz po kolei:
Ciabatty caprese
Przepis z Kwestii Smaku -
Ciabatta caprese, z taką zmianą, że z braku możliwości podania na ciepło, przygotowałam je wieczorem, zawinęłam każdą ciabattę w folię spożywczą, ułożyłam razem w blaszce i obciążyłam książkami, w sobotę, przed podaniem, pokroiłam w ok 3 cm grubości kawałki.
Kanapki klubowe
Inspiracja z Kwestii Smaku -
Kanapka klubowa, z paroma zmianami.
- do zrobienia kanapek użyłam 'chleba chorwackiego' (trochę jak ciabatta, ale lżejszy)
- boczek podsmażyłam na patelni, pokroiłam w bardzo, ale to bardzo małą kostkę i wymieszałam z masłem, którym smarowałam kromki
- użyłam kupnej wędliny
Krążki cebulowe
Wbrew pozorom, to chyba z nimi miałam najwięcej roboty, ponieważ za każdym razem kiedy ciasto skapywało mi do płatków, zlepiały się one w bryłki, a przestawały przylepiać do krążków, więc musiałam zmieniać zawartość talerza trzy razy.
Składniki:
- 6 dużych cebul
- woda i mąka (tyle żeby po zmieszaniu uzyskać ciasto o gęstości takiego na naleśniki)
- sól i pieprz
- płatki kukurydziane (około pół paczki)
- olej do smażenia
Przygotowanie:
Olej wlać do garnka z grubym, szerokim dnem (na około 3 cm wysokości) i dobrze go rozgrzać.
Cebulę pokroić na plastry grubości około 1 cm, rozdzielić na krążki. Płatki kukurydziane włożyć do grubego woreczka, np takiego na mrożonki, szczelnie go zamknąć i parę razy rozwałkować zawartość wałkiem (muszą się pokruszyć na malutkie kawałeczki).
Każdy krążek zanurzać w cieście, pozwalać nadmiarowi spłynąć z powrotem do talerza, obtaczać w płatkach i wkładać do gorącego oleju, smażyć na złotobrązowy kolor. Po wyjęciu układać na ręczniku papierowym, żeby wchłonął nadmiar tłuszczu. Do tego podałam majonez i cytrynę pokrojoną na ósemki.
Sałatka śledziowa
Składniki:
- 2 tacki śledzi w oleju a'la Matjas
- 30 dag malutkich, młodych ziemniaków
- 1 czerwona cebula
- 1/2 słoika marynowanej papryki (miałam domową)
- koperek
- majonez i jogurt naturalny
- pieprz
Śledzie odsączyć z oleju, pokroić na kawałki, ziemniaki wyszorować, pokroić na ćwiartki i ugotować w mundurkach i zostawić do ostygnięcia, cebulę pokroić na cieniutkie piórka, paprykę na kawałeczki.
Wszystko razem wymieszać, dodać w dowolnych proporcjach majonez i jogurt (dałam dużo majonezu, bo to miało być męskie jedzenie, gdybym robiła dla siebie, dałabym tylko jogurt i też było bardzo dobrze), dodać posiekany koperek i pierz do smaku.
Sałatka z kurczakiem i sosem z gorgonzoli
I znów przepis z Kwestii Smaku -
Sałatka z kurczakiem i awokado
Do sałatki nie dodałam ogórka kiszonego (jakoś zupełnie mi tu nie pasował), a do sosu nie dodałam koperku. Reszta bez zmian.
Ruloniki z bakłażana z fetą
Składniki:
- 2 bakłażany
- 1/2 kostki fety
- 1/2 kostki twarogu tłustego
- 1 papryczka chilli, drobno posiekana, bez pestek
- dużo świeżej mięty
- pieprz, oliwa, sok z cytryny
Bakłażana pokroić wzdłuż, na jak najcieńsze plasterki (nie jest to proste, wymaga sporej koncentracji :) ), skrajne kawałki nie nadają się na roladki, są za małe i składają się głównie ze skórki.
Skropić oliwą i zgrillować na patelni grillowej z dwóch stron, aż zaczną się robić lekko przezroczyste.
Fetę rozgnieść widelcem razem z twarogiem, posiekaną papryczką i posiekanymi liśćmi mięty, doprawić sokiem z cytryny i pieprzem.
Ja przygotowałam poprzedniego dnia wieczorem bakłażany i farsz, ale ruloniki robiłam dopiero w sobotę, ponieważ bałam się, że puszczą wodę i nie będą wyglądały zbytnio atrakcyjnie. Na każdy kawałek nakładać łyżeczkę farszu, zwijać ruloniki i układać łączeniem do dołu, posypać dodatkową porcją mięty.

Paczuski z ciasta francuskiego ze szpinakiem
Znowu Kwesta Smaku
- Paczuszki ze szpinakiem i fetą
- z przypraw użyłam: pieprz, gałkę muszkatołową i 1 ząbek czosnku
- nie użyłam szynki
- ciasto francuskie kupiłam, nie jestem na razie tak odważna, żeby robić swoje..
- podałam z sosem czosnkowym na bazie jogurtu naturalnego
Podobno to właśnie one cieszyły się największym zainteresowaniem.
Gulasz wieprzowy na czerwonym winie
Przepis z Kwestii Smaku -
Gulasz wołowy na czerwonym winie i porto
Musiałam wprowadzić parę zmian, ale gulasz wyszedł świetny, nigdy tak dobrego nie jadłam.
- użyłam mięsa wieprzowego
- zamiast porto, wlałam do garnka całą butelkę wytrawnego, czerwonego wina i ok 100 ml wódki
- użyłam wywaru z jarzyn, który na te potrzeby ugotowałam dzień wcześniej, z jarzyn zrobiłam klasyczną sałatkę jarzynową, na użytek domowy
- przed "pieczeniem", przełożyłam zawartość garnka do zwykłej blachy do pieczenia ciast i w niej wstawiłam do piekarnika
- do tego zostawiłam imprezowiczom chleb staropolski i sałatę karbowaną z ogórkiem i papryką, z sosem vinegret
Smakowało na pewno, bo do domu wrócił tylko przypalony garnek.
No i na słodko.
Ciastka z masłem orzechowym i kawałkami czekolady
Przepis ze strony Moje Wypieki
Ciastka z masła orzechowego z czekoladowymi drobinkami
Może nie powinnam pokazywać zdjęć oryginału, bo sama sobie strzelam tym w kolano, moje ciastka wyszły płaskie i podczas pieczenia, stykały się krawędziami, co spowodowało, że zrobiły nieco kwadratowe. Wydaje mi się, że w przepisie jest trochę za dużo masła (masło orzechowe samo w sobie jest już przecież bardzo tłuste), a może miałam za niską temperaturę w piekarniku (nie mogę z nim dojść do ładu i składu, źle pokazuj temperaturę, z przodu piecze mocniej i tego typu ekscesy).
Kruche ciasto z malinami
Podobno tegoroczny przebój na wszystkich blogach. Spróbowałam kawałek jeszcze przed imprezą, tak byłam ciekawa jak smakuje i faktycznie jest rewelacyjne, maliny są kwaskowate, pianka słodka, natomiast kruche ciasto lubię zawsze, i na słodko i na słono.
Przepis z Moich Wypieków -
Kruche ciasto z malinami i lekką budyniową pianką
Jednak zawsze trzymam się własnego, niezawodnego przepisu na ciasto kruche, który mam od Mamy i nigdy nie zmienię go na żaden inny.
Składniki na ciasto kruche (wg. Mojej Mamy):
- 300 g mąki
- 200 g masła
- 100 g cukru
- 3 żółtka
- szczypta soli
Zimne masło posiekać, wszystkie składniki umieścić w misie miksera i wyrabiać aż się połączą. Potem podzieliłam ciasto w proporcji 40% do 60% (jak w przepisie) i w osobnych, szczelnie zamkniętych torebkach włożyłam do lodówki. Kiedy ciasto było już mocno schłodzone, szybko wykleiłam spód blachy (ciasta kruchego nie można ogrzewać, ponieważ robi się bardzo twarde po upieczeniu) i podpiekłam przed nałożeniem piany. Dalej robiłam już wszystko zgodnie z przepisem, wystudzone ciasto jednak zamiast posypać cukrem pudrem, polukrowałam.

W większości przepisów zwiększyłam proporcjonalnie ilość składników, tak żeby ilość była odpowiednia dla 8 mężczyzn :)